Sociálne siete pre všetkých

Be smarted!

Sociálne siete pre všetkých

27. decembra 2012 Internet a internetový marketing 0

Na internete existuju tisícky sociálnych sietí s rôznymi funkciami a „posolstvami“. Mnohé zo sietí sú určené pre vybrané komunity ľudí s podobnými záujmami, alebo majú len lokálne pôsobenie. V tomto článku sa pokúsime ukázať aspoň pár známych a rozšírených sociálnych sietí.

Facebook
Ako sme spomínali v článku Facebook – gigant medzi sociálnymi sieťami, facebook je sociálna sieť s najviac užívateľmi na celom svete. Pre mnohých je facebook v podstate operačný systém – zapnú počítač, windows, prehliadač a facebook. Až potom považujú počítač za zapnutý. Sledujú tu správy, fotky, odkazy a komunikujú s ďalšími užívateľmi. Firmy tu môžu vytvoriť firemnú stránku, propagovať firmu alebo produkty pomocou cielenej reklamy alebo odkazov pre fanúšikov danej stránky.
Medzi hlavné výhody facebooku patrí to, že „sú tu všetci“ a poskytuje veľa funkcií pre jednotlivcov aj firmy. Nevýhodou je častá zmena designu a funkcií stránok, ako aj miestami nelogické ovládanie a nastavenia.

Twitter
Twitter je ďalšou celosvetovou obľúbenou sieťou. Funguje pomerne „primitívne“. Prúdia po ňom milióny príspevkov s maximálnou dĺžkou 140 znakov, a je len na užívateľoch, ktoré príspevky budú sledovať. Twitter otvára nové obzory, a je vhodný hlavne pre tých, ktorí maju nejaké záujmy a koníčky. Twitter nájde svoje uplatnenie aj pri masových akciách ako su koncerty či konferencie. Twitter a podporné aplikácie možno využiť pri dolovaní dát, sledovanie obľúbených tém ale hlavne informovať ostatných o nových udalostiach. Prispievať možno manuálne alebo s využitím twitterbotov.
Výhodou je jednoduché ovládanie, veľa dát s informačnou hodnotou, vhodné pre dolovanie dát. Za nevýhodu niektorí uvádzajú málo multimédií a malo zábavy, ale myslím si, že twitter poskytuje dostatok možností na to, na čo je určený.

Google+
Ďalšou celosvetove známou sociálnou sieťou je Google+. Aj napriek tomu, že Google+ sa považuje za najrýchlejšie rastúcu sociálnu sieť, je tu pomerne „mŕtvo“. Koncept siete bol vynikajúci – ľudí si tu možno pridávať do „kruhov“ (istých skupín), na čo zareagoval aj facebook, ktorý v tomto boji zvíťazil. Podľa mňa je víťazstvo v prospech facebooku bolo spôsobene tým, že tu bol skôr, je pre každého, a ľudia neradi prestupujú na iné siete, vytvárajú si nové priateľstva a opätovne vyhľadávajú kontakty keď ich už raz majú inde.
Google+ má oproti najrozšírenejšej sieti, ale aj iným sociálnym sieťam pár výhod: dobrá integrácia s galériou Picasa, funkcia formátovania príspevkov umožňuje využiť Google+ ako blogovací systém. Jednou z veľkých výhod je možnosť používať Google+ ako systém pre videokonferencie priamo cez webový prehliadač.

LinkedIn
V našich končinách sa táto sociálna sieť začala šíriť skôr ako Facbook, ale ani zďaleka sa počtom užívateľov nepribližuje facebooku. LinkedIn je špecifická služba – zoznam profilov užívateľov, prevažne technických odborov. Samozrejme je možné vymieňať správy, písať statusy a komunikovať v skupinách. Za kľúčové sa však považuje, možnosť nájsť si prácu, či už klasickú alebo externú spoluprácu či konzultácie. Práve preto sa odporúča vyplniť si profil podrobne a pravdivo. Vyplnenie profilu nezabere veľa času, vďaka nemu sa prezentujete a slúži istým spôsobom ako vaša vizitka.
Na tejto sieti nebudete zabíjať zbytočne čas a poslúži Vám skôr ako prezentovanie vás, vašich schopností a skúseností. No netreba počítať, že tu nájdete nejakú brigádu. Je skôr určená pre expertov o čom svedčí aj nadpolovičná základňa užívateľov starších ako 35 rokov.

Pinterest
Ďalšia zo špecifických sietí je Pinterest. Slúži na „prišpendlíkovanie“ zaujímavých obrázkov z webu na nástenku. Má jednoduché ovládanie a podľa dostupných informácií až štyria z piatich užívateľov sú ženy. Podobne ako pri twittery, s iným nevytvárame kamarátstvo, len sledujeme príspevky, ktoré nás zaujímajú. Pinterest môže byť vhodným miestom na inšpiráciu alebo sledovanie trendov napríklad pre dizajnérov, priaznivcov módy, typografie, architektúry alebo ďalších oblastí spojených s grafikou a dizajnom.

Foursquare
Zaujímavou sieťou je aj Foursquare. Ako všetky doteraz spomínané siete, aj táto má svoje špecifiká. Na tejto sieti zdieľate s priateľmi svoju polohu. Stále keď niekde prídete môžete označiť svoju polohu. V Foursquare máte možnosť k jednotlivým miestam pridávať liky, fotky, komentáre a tak zdieľať svoje pocity a zážitky s ostatnými. Výhody tejto siete objavíte hlavne keď prídete do neznámeho miesta. Ná základe odporúčaní a komentárov svojich priateľov môžete ísť na zaujímave miesta v okolí alebo navštíviť odporúčaný podnik v meste. Nevýhodou môže byť, že priateľov nemôžete rozdeliť do skupín a teda všetci o vás všetko vedia.