Kategória: Dáta

Be smarted!

Crowdsourcing distribuovanie mikro úloh – prehľad súčasného stavu

V predchádzajúcom článku sme poukázali na dôležitosť dát a úvod do crowdsourcingu – distribuovanie mikro úloh, ako jednej z metód prístupu ku spracovaniu veľkého množstva neštrukturovaných dát. V tomto príspevku ukážeme kde a kto využíva tieto techniky. V súčasnosti existuje viacero crowdsourcingových systémov na podporu riešenia a distribúcie mikro úloh. Ich najväčšou prednosťou je, že…
Read more


12. januára 2015 0

Crowdsourcing – efektívny prístup k spracovaniu dát

Článok popisuje význam dát a ich získavanie pre potrebu konkurenčnej výhody spoločnosti. Jedna z metód, ako získať kvalitné dáta, je crowdsourcing, respektíve jedna z jeho podoblastí – distribuovanie mikro úloh formou verejnej výzvy pre širokú verejnosť alebo pre špecifikovanú skupinu riešiteľov na základe ich skúsenosti a znalosti potrebných pri riešení konkrétnych úloh. Príspevok síce poukazuje…
Read more


27. novembra 2014 0

Organizovanie súborov pri spracovaní dát

Z vlastných skúsenosti som si vedomí, že tento článok má svoj význam a môže pomôcť pri ďalšej práci s dátami ale aj iných projektoch, kde sa pracuje s viacerými súbormi. Nie raz som sa aj ja stratil v dokumentoch , dátach ,či súboroch s ktorými som pracoval a využíval pri projektoch na ktorých som pracoval.…
Read more


17. februára 2013 0

Spracovanie dát z dotazníkov

Ako sme už spomenuli v úvodnom článku o dotazníkoch – dotazníky patria medzi často používané metódy kvantitatívneho výskumu, ale aj vhodným prostriedkom na zistenie potrieb, názorov a zvykov zákazníkov. No aby sme aj pomocou nich vedeli určiť reálny stav, alebo urobiť nejaké rozhodnutie, je potrebné ich spracovať a analyzovať. Skôr než sa pustíte do samotného…
Read more


10. januára 2013 0

Techniky získavania údajov

V predchádzajúcom príspevku o príprave dotazníkov sme popísali ako dotazník pripraviť, aké pravidlá dodržiavať pri tvorbe otázok, a teraz sa pokúsime ukázať, aké sú možnosti pre získanie reakcií od respondentov. Skôr než sa pustite do oslovovania respondentov, ujasnite si, ktorých ľudí chcete osloviť, čo je pre Vás zaujímavá cieľová skupina a z ktorých lokalít. Oslovte…
Read more


8. januára 2013 0

Pravidlá pri príprave a tvorbe dotazníkov

Prednedávnom sme spolupracovali pri spracovaní dotazníkov z prieskumu trhu. Bola to pre nás ďalšia zaujímavá skúsenosť a aj to nás priviedlo k myšlienke spísať pár zaujímavých postrehov a odporúčaní k príprave a spracovaniu dotazníkov. Určite sa nedá pochybovať, že manažérske rozhodnutia sú do značnej miery nerutinnou činnosťou, ktorá sa opiera o tvorivú syntézu najrôznejších informácií…
Read more


4. januára 2013 0

R – prostredie pre štatistické spracovanie dát

V predchádzajúcom článku z kategórie dáta a spracovanie dát, sme poukázali na jeden zo zaujímavých nástrojov na spracovanie dát. Jednalo sa o nástroj RapidMiner, ktorý je voľne šíriteľný a má široké možnosti využitia v oblasti spracovania dát a získavania znalostí. Skôr než sa pustíme do názorných príkladov analýzy dát a získavania znalostí z databáz, rad…
Read more


3. decembra 2012 0

RapidMiner – jeden z nástrojov na analýzu dát

Objavovanie znalostí z databáz je multidisiplinárna oblasť a mať čo i len prehľad o všetkých možnostiach a metódach ako sa k potrebným znalostiam dostať by naozaj zabralo veľa času so získavaním informácií a skúseností. Preto sme sa rozhodli aspoň nejaké možností prípravy dát a získavania znalostí ukázať na niektorých názorných príkladoch. V dnešnej pretechnizovanej dobe,…
Read more


29. novembra 2012 0

Dáta a popis obrazu realného sveta

Dáta uchovávajú informácie o reálnom svete. Z pohľadu získavania znalostí, budeme práve dáta považovať za zdroj pre získanie nových znalostí. Dáta skúmame s cieľom objavenia znalostí, no aby sme znalosti mohli považovať za hodnoverný obraz reálneho sveta, musíme predpokladať nasledovné skutočnosti: Znalosti je možné v množine dát objaviť Objavené znalosti sú užitočné a použiteľné vo…
Read more


19. novembra 2012 0

Metodika CRISP-DM ako proces získavania znalostí z databáz

V úvodnom príspevku do problematiky objavovania znalostí z databáz sme spomenuli aj metodiku CRISP-DM. Metodika CRISP-DM (Cross Industry Standard Process for Data Mining) vznikla v rámci Európskeho výskumného projektu, ktorého cieľom bolo navrhnúť univerzálny postup použiteľný v najrôznejších komerčných aplikáciach. Cyklus podľa metodiky CRISP-DM pozostáva zo 6 fáz, medzi ktorými existujú vzťahy. Výsledok dosiahnutý v…
Read more


16. novembra 2012 0