Redakčné systémy a nástroje na tvorbu webu

Be smarted!

Redakčné systémy a nástroje na tvorbu webu

18. októbra 2012 Internet a internetový marketing 0

Webová stránka a prezentácia firmy či organizácie na internete sa postupne stáva nutnosťou. Okrem webových stránok firiem, sa stále častejšie stretávame s rôznymi diskusnými fórami, denníkmi, blogmi a inými špecificky zameranými stránkami.
Mnoho firiem ale aj jednotlivcov, ktorí sa chcú zviditeľniť a prezentovať na webe, si netrúfajú vytvoriť stránku vlastnými silami, a ceny takýchto stránok od špecializovaných firiem sa môžu pohybovať v stovkách až tisíckach eúr a to neberieme do úvahy jej ďalšiu administráciu alebo rozširovanie funkcionality.
Existujú aj riešenia, ktoré často budú vedieť naplniť vaše očakávania, či už po finančnej stránke, ale aj jednoduchou inštaláciou a možnosťami využitia. Hovoríme o open source projektoch, ktoré ponúkajú riešenia na správu obsahu, elektronické obchody, diskusné fóra, blogovacie systémy, obrázkové galérie a iné.
Každý z dostupných riešení má svoje výhody a nevýhody, preto pred samotným vytváraním stránky je dobre zvážiť, čo na stránke chcete robiť, a pre ktoré riešenie sa rozhodnete. Výber správneho systému môže zohrať dôležitú úlohu hlavne vtedy, ak sa v budúcnosti rozhodnete svoj web rozširovať. A preto by bolo vhodné mať aj informácie, či je k systému dostupná dokumentácia, či sa systém a jeho moduly priebežne vyvíjajú a či sú odstraňované bezpečnostné chyby.
V nasledujúcich riadkoch Vám ukážeme pár najznámejších riešení, ktoré však nepokrývajú kompletnú škálu dostupných open source systémov, ktoré by ste mohli využiť pri vytváraní vlastných webových prezentácií.

osCommerce (www.oscommerce.com) je jedným z najznámejších projektov elektronického obchodu. Ponúka všetko potrebné k vytvoreniu e-shopu (tovar je možné rozdeliť do kategórií a podkategórií, možnosť náhľadu na tovar, registrácia zákazníka, doplnkové platby a podobne). Okrem štandardnej funkcionality, ktorú nástroj ponúka, vývojari vytvorili mnoho modulov, vďaka ktorým je možne prispôsobiť osCommerce na mieru.

Gallery (gallery.menalto.com) – zaujímavý systém na vytváranie fotogalérií na webe. Umožňuje nahrávanie fotografií, spravu užívateľských účtov, nastavovanie efektov pri prezeraní obrázkov a podobne.

PHP-Nuke (www.phpnuke.org) – jeden z najvyhľadávanejších systémov pre správu diskusných fór. Pokiaľ nechcete aby sa na stránke zobrazovala informácia o použití PHP-Nuke, musíte si zakúpiť licenciu.

phpBB (www.phpbb.com) – ďalší z rozšírených systémov na správu diskusných fór.

Redakčné systémy:
Mambo (www.mamboserver.com), Joomla(www.joomla.org) – oba nástroje sú vytvorené v PHP. Užívateľský prijateľné, jednoduchá inštalácia, mnoho dostupných modulov a šablón s jednoduchou inštaláciou. Mnoho modulov medzi Mambo a Joomla sú kompatibilné, keďže oba sú postavené na rovnakom princípe. Tieto systémy sú vhodné skôr pre väčšie a členitejšie weby, keďže majú veľa doplnkových modulov a zložitejšie členenie článkov do kategórií.

WordPress (www.wordpress.org) – pôvodne bol systém vytváraný najmä na vytvorenie vlastného blogu. Má prijateľné administrátorské rozhranie s jednoduchým ovládaním, a možnosťou pridávania článkov. Existuje mnoho šablón a modulov, ktorými je možne rozšíriť funkcionalitu a vzhľad tohto systému. Ako však bolo uvedené, tento systém bol vytváraný hlavne pre bloggerov, no pomocou dostupných modulov sa dá využiť aj na weby s iným zameraním.

Drupal (www.drupal.org) – podobne ako Joomla či Mambo, je vytvorený v PHP. Dostupných je množstvo šablón a rozširujúcich modulov, vďaka ktorým si viete vytvoriť stránku podľa svojich predstáv. Systém Drupal ma širokú základňu vývojarov, a teda je zabezpečená dosť veľká podpora v prípade ak máte s niečim problém.

phpRS
(www.phprs.cz) – systém, ktorý vznikol v Českej republike, taktiež ponúka štandardné funkcie typické pre CMS napríklad: správu používateľov, vkladanie článkov, podpora zmeny vzhľadu a podobne. Samozrejme aj tento systém je možné rozšíriť o ďalšie užitočné moduly.

DotNetNuke (www.dotnetnuke.com) – je postavený na technológií ASP, resp. ASP.NET, preto pri ich zavádzaní je potrebné overiť či webhosting, kde ich chcete umiestniť podporuje aj túto technológiu. Aj tento systém je možné použiť na rôzne typy stránok. Jednotlivé časti systému je možné lokalizovať a tak vytvoriť viacjazyčný web. Okrem štandardných modulov, je možné rozšíriť vďaka doplňujúcich modulov. Nevýhodou však môže byť horšia dostupnosť zdarma dostupných webhostingov pre ASP.NET.

Najrozšírenejšie a najčastejšie porovnávané sú CMS systémy (Joomla, WordPress, Drupal). Pár informácii o nich, a ich porovnanie nájdete napríklad na:
http://mobiledan.net/2012/03/10/a-quick-comparison-of-wordpress-drupal-joomla/
http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/cms-comparison-drupal-joomla-and-wordpress

Uviedli sme pár známych open source riešení, pomocou ktorých si môžete pripraviť svoju webovskú stránku. Ako však už bolo uvedené, existuje mnoho dostupných riešení, a je možné, že Vám bude postačovať a vyhovovať iný nástroj, ktorý tu nebol spomenutý.
Ak máte nejaké skúseností s uvedenými systémami, alebo chcete odporučiť nejaké iné, podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.